Co je chrupavka?

Chrupavka je druh tuhé, pružné pojivové tkáně, která pomáha pohybovému ústrojí. Díky své tuhosti, ale na druhou stranu pružnosti je chrupavka schopná vyrovnávat otřesy. Chrupavka obsahuje buňky zvané chondrocyty a tyto buňky jsou obklopeny kolageny (vláknitá bílkovina) a  proteaglykany (bílkoviny a sacharidy)

 Chrupavka od krav a žraloka jsou v západním světě zkoumany již déle než 30 let. S výzkumem se začalo protože lidé hlavně v Asii po staletí věřili, že žraločí chrupavka pomáha proti rakovině. Jenže výzkumy prokázaly, že i žraloci mívají vzácně rakovinu. 

 

Výzkum hovězí chrupavky zjístil:

 - v roce 1960 bylo poprvé oznámeno , že hovězí chrupavka  zlepšila zánět (otok, zarudnutí, pocit tepla a bolest)

 - v roce 1970 vědci zjístili, že hovězí chrupavka obsahuje látku, která blokuje angiogenezi (vznik nových ktrevních cév). Díky tomu k nádorům nerostou nové cévy a tím pádem nádor může přestat růst

 - v roce 1980 vědci popsali laboratorní studie na zvířatech léčbu rakoviny

 

Výzkum žraločí chrupavky:

 

Zájem veřejnosti rostl i o žraločí chrupavku, protože se v té době věřilo že žraloci nemají rakovinu a žraločí kostra je z většiny tvořena chrupavkou, takže žralok má mnohem víc chrupavky než skot.

 - v roce 1980 byla zveřejněno, že žraločí chrupavka obsahuje látku, která blokuje růst cév

 - v letech 1998 a 2005, byly publikovány klinické studie o žraločí chrupavce pro léčbu rakoviny

 

Nicméně  zveřejněné výsledky klinických testů na lidech, kdy jedna polovina pacientů dostávala žraločí chrupavku a druhá placeblo. nezjístila že by se lidem kteří dostávali žraločí chrupavku zlepšil stav.


U nás, ale i v americe je žraločí chrupavka uznávana jako doplněk stravy, není brána jako lék.